Poslední ročník projektu 555: 5 finalistů / 5 měsíců / 5 míst - 2016:

27. dubna od 20.20 hod., Praha, kino Aero – akce Aleše Čermáka v rámci Pecha Kucha

7. května, Praha 7, Galerie Trafačka, areál Holešovické tržnice, 11-14h – akce finalistky CJCH Johany Střížkové: Předjednání č. 8

20. srpna, Brno, Brněnská přehrada – akce finalistky CJCH Kataríny Hládekové: Nekonečno na přehradě

24. srpna, Zbraslavské oppidum  – akce finalisty CJCH Matyáše Chocholy: Šamanská cesta zasvěcení do erotického poznání

21. září,Komunitní a mateřské centrum Kampa – akce finalistky CJCH Anny Hulačové: Sochy a včely

Harmonogram doprovodných programů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016

Březen – srpen 2016

Samostatné prezentace finalistů CJCH

27. dubna od 20.20 hod., Praha, kino Aero – akce Aleše Čermáka v rámci Pecha Kucha

7. května, Praha 7, Galerie Trafačka, areál Holešovické tržnice, 11-14h – akce finalistky CJCH Johany Střížkové

9. července, Kutná Hora, festival Creepy Teepee – akce finalisty CJCH Matyáše Chocholy

20. srpna, Brno, Brněnská přehrada – akce finalistky CJCH Kataríny Hládekové

Společné prezentace finalistů CJCH

16. března, Brno, FaVU VUT v Brně – společná prezentace finalistů

4. května, Ústí nad Labem, FUD UJEP – společná prezentace finalistů

Setkání se zahraničními odborníky

10. května, 18h, Brno, Moravská galerie v Brně – kavárna PRAHA – diskuse s londýnským kurátorem Jonathanem Watkinsem, spolu s Vítem Havránkem a Davidem Kořínkem

31. května, 19.45h, Praha, kino Ponrepo – setkání s newyorskou kurátorkou Michelle Lévy

Pop-up výstavy a intervence v regionálních galeriích

18. května, 17h, Roudnice nad Labem, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem – vernisáž intervence Jiřího Černického do stálé expozice

2. června, Jihlava, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě – vernisáž intervence Pavla Sterce

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého / Finále 2016 (6.10. 2016 - 8.1. 2017)

5.10., Praha, Korzo Veletržního paláce - Národní galerie v Praze - vernisáž

Máš umělecké střevo?

16. března - workshopy Máš umělecké střevo a Wacom v DOX za účasti umělkyně Veroniky Vlkové

18. března - 1. semifinálové kolo MUS v Moravské galerii 

1. dubna - 2. semifinálové kolo MUS v DOX 

20. května, Brno, Moravská galerie v Brně – vyhlášení vítězů školské soutěže “Máš umělecké střevo?”

20. – 30. května - Máš umělecké střevo - výstava děl studentů v Moravské galerii

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prezentační projekty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015

5 finalistů / 5 měsíců / 5 míst

V letošním roce se uskuteční poslední prezentace finalistů pod hlavičkou 555 v pěti různých městech. Ta si vybírají sami finalisté podle podoby své prezentace. Tentokrát nabízíme větší prostor (dramaturgický, finanční) i pro samotné finalisty. Dochází ke spojení se školami (ZŠ,SŠ, VŠ) v jednotlivých městech, finalisté připravují workshopy pro studenty i veřejnost. Zároveň se pokouší představit svoji tvorbu, způsoby uvažování a přístup k umělecké práci. Součástí je také souhrn činnosti Ceny J. Chalupeckého v uplynulých 25 letech, který představují členové SJCH.  

Letošní ročník doprovází také další prezentační projekty. Soutěž Máš umělecké střevo?, zaměřená na studenty středních škol a gymnázií, probíhá již po šesté. Pro uměleckou scénu je připraven festival Jindra, který pod záminkou fotbalového turnaje propojuje osobnosti většiny výtvarných oborů z celé ČR. Na podzim je přichystán cyklus pěti setkání pod názvem “Café Chalupecký” v Moravské galerii. Jeho snahou je rozproudit debatu nad uplynulými 25. lety Ceny a přizvány jsou osobnosti z celé její historie i současnosti.

Květen: Lukáš Karbus - Kmenický Šenov

Červen: Pavel Sterec - Brno

Červenec: Vojtěch Fröhlich - Praha

Září: Pavla Sceranková - Ondřejov

2014 - doprovodný program 

Také v letošním roce budeme pokračovat v prezentaci finalitů ve vybraných městech. V mnoha ohledech však dojde ke změnám, které vychází ze zkušeností z předchozích ročníků. Navržený koncept chce ponechat základní motiv „prezentace ve vybraných městech“, chce ale nabídnout větší prostor (dramaturgický, finanční) pro samotné finalisty. Dochází ke spojení s „art“ kiny v jednotlivých městech, vzniká večerní program prezentovaný jako „premiéra“, kterou si připraví každý finalista. Kina jsou v centru měst a většinou pracují s náročným publikem, které je potencionálním publikem také našich aktivit (příklad: kino OKO v Praze).  Prezentace bude mít podobu komponovaného večera tvořeného pozvanými hosty, pásmem video ukázek (filmy, klipy, umělecká díla), hudbou, performance a debatou s finalistou (mezi dalšími inspiračními zdroji můžeme jmenovat pecha-kucha prezentaci). Každý večer zakončí film vybraný finalistou.

Místa večerních prezentací:

Praha, Bio OKO, 13.5. Richard Loskot

Brno, Kino Scala, 10.6. Martin Kohout

Karlovy Vary, MFF, červenec, Tereza Velíková

Ostrava, 16.7., Festival v ulicích, Lucia Sceranková

Plzeň, září, EMK, Roman Štětina

Soutěž Máš umělecké střevo? pro školy 2014

Video z finále soutěže

2013   Stavebnice

Také v roce 2013 jsme se rozhodli pokračovat v prezentaci  ve vybraných městech ČR. Vznikl celodenní program, který byl v dopoledním čase určený především studentům místních škol a sociálně odloučeným skupinám (mentálně postiženým, seniorům apod.), odpoledne byl připravený interaktivní program pro všechny věkové skupiny a večer následovala debata s místními umělci ale také třeba DJ set. Kromě Prahy, Brna a Ostravy jsme se letos rozhodli pro prezentaci v Plzni, Českých Budějovicích a jako určitý bonus se představíme v rámci MFF v Karlových Varech. Ve většině měst jsme se prezentovali jako součást významných festivalů nebo uměleckých projektů.

Pro jednotlivé prezentace vznikl znovu prezentační modul, tentokrát nazvaný  "Stavebnice" jehož autory jsou studenti pražské VŠUP Václav Šuba a Michaela Šťastná. Na jeho výsledné podobě se bude autorsky podílet vždy jeden z finalistů.

Autor programu: Ondřej Horák, produkce: Lenka Hluchá

 

 

 5.10.  Plzeň  Václav Magid: Kontradikce vrací úder. Transcendentální fraška ve dvanácti dějstvích

 

Václav Magid představíl základní metody své práce a zařadíl je do širšího kontextu. Prezentace se odehrála na místě budoucí budovy galerie Západočeské galerie. Podslední letošní událost 555  pojednávala například o formálně logických aspektech marxistického výkladu sociálního konfliktu; o základech dodekafonické skladby s přihlédnutím k aktuální společenské situaci; o významu teorie barev pro výtvarnou tvorbu ve vztahu k institucionální kritice; o tom, proč je podzim tím nejhnusnějším ročním obdobím (vedle jara, zimy a léta); o nutnosti a nemožnosti pracovat v kteroukoli denní dobu; o komunismu a schizofrenii; o nudě edukace, despotismu spolupráce a zrádnosti vstřícných kroků; o místě umění ve vztahu k teorii, praxi a tomu třetímu, co by je mělo spojovat; o pocitu vznešena spočívajícím v zálibném pohledu na pohromu, jejíž jsme sami součástí; o nesnesitelné, leč nezbytné potřebě komunikace, kterou může zachránit jen vše prostupující ironie, a o dalších věcech.

http://artycok.tv/lang/cs-cz/20794/cjch-555-vaclav-magid-kontradikce-vraci-uder-transcendentalni-fraska-ve-12-dejstvich

 

11.9. České Budějovice  Dominik Lang: Zdi

 

Umělec Dominik Lang se rozhodl pro spojení prezentace a vlastní výstavy, jejíž vernisáž se uskutečnila v ten samý den a hodinu. Znamenalo to, že návštěvníci Langovi prezentace v rámci „Stavebnice“ byli zároveň hosty vernisáže výstavy „Procházení zdí“, která se uskutečnila v nedalekém Domě umění. „Stavebnice“ znovu změnila svou podobu podle návrhu samotného umělce a architekty Michaely Šťastné: tentokrát převzala zjednodušenou podobu výstavního prostoru Domu umění. Návštěvníky akce čekala také prohlídka výstavy se samotným umělcem, kurátorem výstavy Martinem Mazancem a ředitelem Domu umění Michalem Škodou.     

http://artycok.tv/lang/cs-cz/20516/cjch-555-dominik-lang-zdijcha-555-dominik-lang-walls           

                                                                                                                      

19.7.  Ostrava  Aleš Čermák: Právo na město

 

Prezentace Aleše Čermáka proběhla v rámci ostravského Festivalu v ulicích a odehrála se formou debaty o sociální problematice regionu, jako je nezaměstnanost či integrace menšin. Do diskuse si finalista Aleš Čermák  pozval jako hosty občanské a sociální aktivisty, zástupce romské komunity a odborníky z řad sociologů (Kumar Vishwanathan, Imrich Horváth, Lucie Mastná, Lukáš Matoška a Ondřej Lánský. Debatu doplnila hudební vystoupení dětí z ulice Přednádraží. 

http://artycok.tv/lang/cs-cz/20525/cjch-555-ales-cermak-pravo-na-mestojcha-555-ales-cermak-pravo-na-mesto

 

20.6.  Brno    Daniela Baráčková: Abys nenaletěl 

 

V Brně před Místodržitelským palácem probíhal od dopoledne program pro předškolní děti. Šlo o dílničku připravenou přímo Danielou Baráčkovou. Odpoledne se uskutečnila debata se zástupci kulturní i politické obce města Brna moderovaná Silvií Šeborovou na téma  "Proč patří umění do veřejného prostoru?". Po celý den běžel v improvizovaném "nejmenším kině u nás" program tvořený filmy letošní finalistky. Od 19h pak proběhla její prezentace pro širokou veřejnost.

 

http://artycok.tv/lang/cs-cz/20099/cjch-555-abys-nenaletel

 

30.5. Praha   Richard Nikl: Dva pavilony

 

Před pražským Rudolfinem proběhla prezentace určená studentům středních a vysokých škol. Od 17 hodin se pak uskutečnila debata (kvůli vytrvalému dešti přesunutá na UMPRUM) "Proč nerozumíme současnému umění?" za účasti Mileny Bartlové, Lenky Lindaurové, Jiřího Ptáčka, Tomáše Vaňka a Richarda Nikla. Debatu moderoval Mário Kubaš a přenášela ji na internet Česká televize. Poté proběhla v prudkém dešti  prezentace Richarda Nikla  a jeho hostů, následoval DJ set Johany Švarcové.

http://artycok.tv/lang/cs-cz/20333/cjch-555-dva-pavilonycjch-555-two-pavilions

 

Mezinárodní kolokvium 90. léta v českém výtvarném umění: Začátek současnosti

Národní galerie v Praze, Veletržní palác/ 14. listopadu 2013/moderátor: Tomáš Pospiszyl

1.Změna uměleckého kontextu přelomu 80. a 90. let

Keynote speaker: Piotr Piotrowski, Adam Mickiewicz University, Poznaň, Polsko

Účastníci stolu: Beata Jablonská, Vysoká škola výtvarných umění, Bratislava, Vít Havránek, tranzit.cz, Pavlína Morganová, Akademie výtvarných umění v Praze

2.Osobní mytologie českého postmodernismu

Kořeny současnosti / Keynote speaker: Christian Rattemeyer, MoMA

Účastníci stolu: Karel Císař, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Rainer Fuchs, MUMOK, Vídeň, Daniel Grůň, Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava

 

2012   Modul

     

V období od července do listopadu 2012 se stejně jako v předchozím roce uskutečnila prezentace finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Pět po sobě jdoucích prezentací ve veřejném prostoru spojoval originální architektonický modul, ve kterém docházelo k představení umělců.  Modul změnil pětkrát podobu a sloužil také jako interaktivní prostor pro získávání informací o finalistech, historii CJCH nebo o jejích aktivitách.

 

24.7. Praha   Jiří Franta a David Böhm:  231 teček

 

Před budovou Veletržního palácev Praze zastavila dodávka a z ní vyletělo 231 černých balónků, každý nesl jeden černý fix. Kam balónek později dopadl, udělal černou tečku. Na performance navázala společná práce umělců a návštěvníků prezentace. Oba umělci nabídli své ruce ke vzniku  společné malby, ty pak pokryly stěnu modulu.

http://artycok.tv/lang/cs-cz/15551/231-tecek231-dots

 

15.8. Bratislava   Jiří Thýn: Od osobního k obecnému  

Prezentace Jiřího Thýna se uskutečnila v Bratislavě, přímo před budovou SNG. Autor představil několik svých fotografií, které nainstaloval přímo do prezentačního modulu. Vznikl tak malý výstavní prostor- galerie- na jeden večer. Návtěvníci si po autorově "komentované prohlídce" také odnesli signované archy vytvořené v limitované edici.

http://artycok.tv/lang/cs-cz/15769/od-osobneho-k-vseobecnemu-jiri-thyn-from-personal-to-general-jiri-thyn

 

25.9. Ostrava   Vladimír Houdek: Bílé šaty

  

Vladimír Houdek přizval ke spolupráci umělce Marka Pražáka. Vytvořili společnou performance – čtení textu Bílé šaty, jehož je Houdek autorem. Vladimír Houdek vytvořil originální ilustrace ke svému textu, které v modulu prezentoval. Diváci pak vytvořili z představeného textu text vlastní, který autor nalepil na stěnu modulu společně se svými ilustracemi.  

http://artycok.tv/lang/cs-cz/16273/bile-saty       

                                                                 

15.10.  Hradec Králové  Adéla Babanová: Televizni studio Zurich: Co je to videoart?

 

Autorka vytvořila z nabídnutého modulu improvizované TV studio Zurich, ktere navázalo na její dlouhodobější autorskou koncepci. Pozvaní herci- moderátoři - pak vytvořili typickou reality show, kde divákům představili téma Co je videoart? "Zábavná show" parodovala podobné televizní akce. Její aktéři nabídli přihlížejícím divákům celou řadu odpovědí na předloženou otázku. Součástí prezentace byla také možnost shlédnout jedno z děl Adély Babanové promítané na zeď Technické knihovny.

 

http://artycok.tv/lang/cs-cz/16309/televizni-studio-zurych-co-je-videoarttv-studio-zurich-what-is-videoart

 

15.11. Brno  Richard Loskot: Hledej!

 

Prezentace Richarda Loskota před budouvou DUMB proběhla 15.11. 2012. Umělec vytvořil několik zvukových instalací v nejbližším okolí budovy galerie. Návštěvníci obdrželi jednoduchá rádia - přijímače zvuku. Každý si mohl v parku sousedícím s galerií naladit svůj zvuk. Parkem se tak ozýval štěkot psa, pípání ptáčků, zvuk moře nebo větru. Instalace se dočasně stala součástí dalších programů galerie.

http://artycok.tv/lang/cs-cz/16751/hledejsearch

 

2011

Pět měsíců od vyhlášení jmen finalistů do výstavy v pražském DOX jsme se rozhodli využít  k jejich prezentaci  v pěti  odlišně vytvořených situacích.  Oslovili jsme letošní finalisty s tím, aby si vybrali libovolné místo, ke kterému mají blízký vztah, nebo které by jim pro jejich prezentaci nejlépe vyhovovalo.

Jiří Thýn zvolil zahradnictví v pražských Ďáblicích – místo, kde v uplynulých pěti letech fotografoval jeho zákoutí a neustálé proměny. Návštěvníci akce byli  s odborným komentářem provedeni po zahradě a po místech která Thýn dokumentoval. Následně proběhla prezentace autorových prací. Během letního podvečera mělo několik desítek návštěvníků možnost poznat místa vzniku fotografií i samotné práce. Zdálo se, že spojení uměleckého díla a místa jeho vzniku má v sobě výjimečnou  přesvědčivost i sílu. To v jiné podobě potvrdila už následující akce. Marek Ther se rozhodl promítnout své filmy s tématem odsunu Němců přímo v prostoru bývalých Sudet. V hospodském sále v Kytlici proběhlo promítání za nečekaně velkého zájmu místních obyvatel. Therovy filmy nastartovaly  debatu o historii vesnice (většina původních obyvatel byla odsunuta) a o současném stavu. I pro samotného autora byla reakce na jeho práce překvapivá: diváky tentokrát netvořila  úzce profilovaná skupina, ale návštěvníci neutrálního prostředí hostince. V zakouřeném sále, s projektorem umístěným na švédské bedně, vyvolávala Therova díla přece jen  jiné odezvy než uvnitř galerie.

Pavel Sterec  pro sebe nekompromisně zvolil  jeskyně v Koněprusích. Organizačně poměrně náročnou akci si připravil umělec vlastně sám – oslovil pět vědců a nabídl jim účast na experimentu. Po tradiční komentované prohlídce čekala na návštěvníky  možnost zeptat se na cokoliv odborníků na filosofii, astronomii, matematiku, lékařství nebo biologii. Skupina lehce zaskočených výletníků a rodinek byla doplněna o početnou výpravu přátel a dalších zájemců. Očekávané trapné ticho nenastalo, naopak se u pěti stolků rozmístěných v závěrečných metrech jeskyně rozhořely debaty nad tématy z vybraných oborů. Vlhko, kapající voda ani pološero nikomu nevadilo.

Na konci října byla připravena prezentace Filipa Cenka, která se uskutečnila v rámci Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Posledním, kdo se veřejnosti představil, byl Dominik Lang, který se rozhodl spojit příjemné s užitečným na střední škole v Táboře. Studentům nechal upéct dort, o kterém s nimi hovořil jako o svého druhu uměleckém díle. Poté ho společně snědli.

   

15. 04. 2014

Doprovodný program 555 - Cena JIndřicha Chalupeckého 2014

Také v letošním roce budeme pokračovat v prezentaci finalitů ve vybraných městech. V mnoha ohledech však dojde ke změnám, které vychází ze zkušeností z předchozích ročníků. Navržený koncept chce ponechat základní motiv „prezentace ve vybraných městech“, chce ale nabídnout větší prostor (dramaturgický, finanční) pro samotné finalisty. Dochází ke spojení s „art“ kiny v jednotlivých městech, vzniká večerní program prezentovaný jako „premiéra“, kterou si připraví každý finalista. Kina jsou v centru měst a většinou pracují s náročným publikem, které je potencionálním publikem také našich aktivit (příklad: kino OKO v Praze). Prezentace bude mít podobu komponovaného večera tvořeného pozvanými hosty, pásmem video ukázek (filmy, klipy, umělecká díla), hudbou, performance a debatou s finalistou (mezi dalšími inspiračními zdroji můžeme jmenovat pecha-kucha prezentaci).
Každý večer zakončí film vybraný finalistou. Read more >>
18. 11. 2012

Dominik Lang: Zákusek

18.11. 2011, 12:30, Tábor Prezentacifinalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého DominikaLanga nazvanou Zákusek bude možné zhlédnout v pátek 18. listopadu od 12.30 hodinv prostorách... Read more >>
28. 10. 2012

Filip Cenek: Pojízdná kavárna

28.10. 2011, 17:00, JihlavaNa  dalšíprezentaci letošních finalistů CJCH Vás zveme na Mezinárodní festivaldokumentárních filmů v Jihlavě. V rámci doprovodného programu... Read more >>
30. 09. 2012

Pavel Sterec: Živá knihovna

30.9. 2011, 15 :00,Koněpruské jeskyněV rámci další prezentacefinalistů letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého se představí projekt Pavla Sterce"Živá knihovna", tentokrát... Read more >>
27. 08. 2012

Mark Ther: Ther in Kittlitz

27. 8.  2011 , 16:00, Kytlice   Prezentace Marka Thera proběhne ve středu 27. 8. v 16.00 přímo v prostorách hostince Duha v Kytlicích. Její... Read more >>
27. 07. 2012

Jiří Thýn v ďáblickém zahradnictví

27.7. 2011, 18:00,PrahaPrezentace Jiřího Thýna proběhne ve středu 27.7. v 18:00 přímo v prostorách Okrasnéškolky v Praze 8 Ďáblicích. Její součástí bude... Read more >>